Вітання від ZAKPOS! Надрукувати

Плани на 2010 рік й практичні поради для постобробки за допомогою мережі ZAKPOSУлыбка

 

Шановні, доброго дня !

ZAKPOS office вітає Вас з Новорічними святами! Бажаємо Вам здоров’я в Новому 2010 році й вдалої роботи !

По-перше, хотів би зазначити один момент – кількість станцій, які працюють в мережі ZAKPOS збільшилась. На постійній основі з нами тепер Львів (SULP), Шацьк (SHAZ) й Чернівці (CRNI). Відповідно суттєво збільшилася зона покриття для якої Ви, шановні користувачі, маєте змогу отримувати дані від ZAKPOS.

photo 

По-друге, досягнута принципова згода з усіма нашими закордонними сусідами про обмін даними, вирішені всі технічні питання. Також найближчим часом ми плануємо включити до мережі на постійній основі станції у Рівному, І.Франківську та Тернополі. Технічно вони вже працюють, але ще тривають роботи по визначенню координат та вдосконаленню зв’язку.

По-третє, і я вважаю це головним, є небезпідставна надія, що в 2010 році “відомі гравці” у сфері супутникової навігації поєднають свої зусилля й Україна підійме свій прапор у спілці EUPOS. 

А тепер більш до приземлених аспектів роботи ZAKPOS. В зв’язку з великою кількістю запитань стосовно використання даних VRS-станцій з сайта ZAKPOS для постобробки я вирішив навести невеличкий “мануал”Улыбка

Для початку трішечки загальної інформації. Координати всіх станцій ZAKPOS визначені офіційно й, відповідно, якісно, згідно Звіту від НДІГіК "Обчислення координат постійно діючих станцій спостережень глобальних навігаційних систем.."(Кучер О.В.) Це я вирішив закинути такий собі невеличкий камінець у городи “власників одночастотних баз”, які впевнені, що їхній спосіб роботи дає “гарантовану точність”. Особливо тішить встановлення одночастотних баз на пунктах на 4-5 годин на добу, на час “виконання робіт” й таке інше. Шановні власники одночастотників ! Ласкаво просимо у 21 століття !

Сайт ZAKPOS – http://zakpos.mine.nu
Для отримання даних необхідно зареєструватися. На даний момент реєстрація на сайті ZAKPOS є безкоштовною. Після отримання Логіна й Пароля ласкаво просимо до Райнекс-магазину, де є доступними два важливих сервіса: отримання даних від “реальних” станцій ZAKPOS (CORS), а також від “віртуальних” станцій (VRS), які Ви, шановні, маєте змогу створити самі в потрібному для Вас місці.

Більш детально зупинятись на процесі отримання даних від CORS я сенсу не бачу, на мою думку у цьому питанні все повністю зрозуміло й послідовно прописано на сайті.

Наші рекомендації при використанні даних CORS наступні: при застосуванні одночастотних приймачів відстань не має перевищувати 20 км при умові спостережень не менше 30 хвилин. Для двохчастотних роверів відстань не відіграє вирішального значення, а на перше місце виходить час спостережень, який може коливатися від 10 хвилин до 30 хвилин. Ці значення носять суто рекомендаційний характер для вимірів у сфері “земельних питань”. Треба розуміти, що для кожної прикладної задачі (земельні питання, високоточні роботи у сфері суто геодезичних вимірювань, спостереження для наукових цілей тощо) оптимальні значення можуть бути різними. Слід також обов’язково зважати на кількість супутників, обраний інтервал вимірів та PDOP.

Переходимо до VRS. Що є таке VRS ? VRS - це віртуальна референтна станція. Так. Від неї можна отримувати дані, як від звичайної референтної станції. Яким чином ? Шляхом застосування відповідного програмного забезпечення, яке вміє змоделювати ситуацію у відповідному місті шляхом аналізу інформації, яка накопичена “реальними” станціями навкруги. ZAKPOS використовує програмне забезпечення фірми Trimble, один в один, як в багатьох європейських країнах.

Коли і як застосовувати VRS? Цікаве питання. Як правило всі вважають доцільним використання VRS коли або софт або віддаленість баз не дозволяє порахувати. Так, але це не є головним.. Головне достовірність даних. У Європі, де мережі є достатньо густими, ця причина виходить на перше місце. Вважається, що достовірність даних CORS не перевищує 60 відсотків. Достовірність VRS наближається до 100 відсотків. І це зрозуміло, при утворюванні VRS застосовуються дані багатьох CORS, і вихід з ладу однієї станції, або спотворення її даних з будь яких причин не буде фатальним. У нас на Україні на мою думку “розрив” у відсотках буде ще більшим, фахівці мене зрозуміють.Улыбка

Наші рекомендації по застосуванню VRS наступні: для одно частотних приймачів, які вже самі по собі дають значну похибку, створюйте VRS як найближче до об’єкту спостережень. У такому випадку цілком можливо зменшити час вимірювань до 20 хвилин.
Зрозуміло, що це стосується земельних питань, використання одночастотників в інших сферах геодезії не є доцільним. Стосовно двухчастотних роверів – VRS дозволить суттєво зекономити на часі спостережень.

І ще раз хочу зауважити – VRS збільшує вірогідність отримання “достовірних” результатів.

Переходимо до практики.

Наміряли ми у полі точки, прийшли до офісу, скинули дані у комп’ютер. Вирішили (або змушені) використовувати VRS. Послідовність дій наступна.

  1. Візьмемо дані від однієї точки, правильніше сказати її географічні координати (x, y, z) (z – обов’язково) й даємо запит на сервер на отримання даних від VRS. Я би порадив тривалість не менше 5-6 годин.
  2. Також отримуємо дані від CORS, які розташовані “навкруги” VRS.
  3. Не забуваємо про ефемериди та часові зсуви між часом GPS й звичайним.
  4. Далі, наприклад, в програмі TBC створюємо проект в СК63. Затягуємо в проект всі дані які отримали з серверу ZAKPOS: дані VRS й дані CORS. Координати баз (реальних баз - CORS) в СК63 нам відомі. Урівнюємо VRS й отримуємо координати VRS в СК63. (Якщо наступного дня плануємо далі міряти поблизу – координати VRS в СК63 слід зберегти, аби не вираховувати повторно) 
  5. Створюємо новий проект в СК63. Затягуємо дані бази – VRS – координати в СК63 в нас вже є. Затягуємо решта даних наших попередніх вимірювань. Рахуємо.
  6. Отримуємо дуже гарний точний результат.

А зараз трішечки реклами Улыбка, тобто загальної інформації про “мережевий” софт, який використовує ZAKPOS, точніше, чому саме “мережевий”.

До речі, я вже пару років не можу зрозуміти, чому багато власників декількох станцій називають свій набір станцій мережею. На мою думку це певна кількість окремих станцій й не більше. До чого тут слово “мережа” ? Де результат роботи мережі ?

ZAKPOS використовує софт від Trimble саме для “мережі” станцій. Тобто, щосекунди відповідні модулі аналізують інформацію, яка надходить з усіх станцій мережі ZAKPOS та зі станцій наших партнерів. Безперервно йде:

  • контроль розташування станцій,
  • контроль стану станцій,
  • контроль якості інформації від кожної станції,
  • контроль якості інформації, яка йде до користувача тощо.

Мережа – це взаємний щосекундний контроль, це своєчасне виключення з рішення спотворених даних (станцій), це прогнозування  іоносферних та геометричних помилок, це прогнозована точність рішення по всій зоні дії мережі. Якість гарантується фірмою Trimble. Кінець реклами.Улыбка

Відразу хочу попросити вибачення у геодезистів за дещо вільну термінологію та не дотримання певних норм викладення матеріалу, мені відомо, що геодезисти дуже полюбляють конкретні цифри – стільки то в плані стільки то по висоті тощо Улыбка Буду дуже вдячний за надані мені точні матеріали стосовно використання мережі ZAKPOS поза межами Закарпаття. Особливо цікавлять дані щодо вимірювань у трикутниках Львів – Чернівці – Міжгір’я, Львів – Шацьк – Чернівці та Львів – Шацьк – В.Березний.

Де речі, софт серверів ZAKPOS дозволяє створювати VRS не тільки у “межах” мережі, а дещо й за “межами”.

Дякую за увагу ! Якщо Різдвяні свята також пройдуть вдало Улыбка – напишу про роботу RTK у мережі ZAKPOS. Обіцяю багато цікавих новин й деталей. Можливо, навіть, викладу дані про використанні в режимі RTK нових приладів та зупинюся на нюансах використання СК63.

З повагою,
Олександр Л.

 
< Попередня   Наступна >